Color: Brown, Ships From: CHINA - TOPDON BT200 Portable Battery Tester Charging Cranking Test Tools for Car 12V Automotive Diagnostic Battery Monitor 100-2000CCA
Gift Tree
Afterpay
Hign-concerned Chemical: None
Origin: Mainland China
Certification: CE
Item Name: Vehicle Car Battery Tester
Model Number: BT200P Battery Tester
Testing range(CCA): 100-2000CCA
Testing voltage: 12V/24V
Function 2: Cranking test
Function 3: Charging test
Function 4: Voltage Test
Compatibility: Flooded/AGM/Gel/EFB/VRLA
Topdon Car Battery Tester BT200
Applying the most advanced conductance testing technology, and the reverse polarity protection etc., TOPDON BT200 serves as a 12V~24V Battery Tester to provide technicians with critical information about battery health status, to find battery and charging problems quickly, easily and accurately.
Specifications:
Display.24"LCD
Display Resolution:320-240Piels
Cable Reach:.920 mm(36.22inches)
Storage Temperature:-20*C~70*C(-4~158*F)
Working Temperature-20C~60'C(-4~140F)
Dimensions (L·wH):178-94.533 mm(7·3.72+1.3inches)
Weight:440g(097 Ib)
Compatibility:
BT200 supports the fllowing types.
1.VRLA/GEL/AGM/EFB
2.Regular Flooded
the battery test for 12V batteries, cranking test and charging test for 12V&24V batteries 、
Charging Test
Before Test:
Cranking Test
Before Test:
The engine and allother accessory loads must be OF during test in order to have accurate results.
Battery Test:
Battery System Standard Description And Measuring Range
The battery tester analyzer wiltesteach battry according to the selected system and rating
The Battery Tester can perform test on batteies ratedwithin 100-2000CA/30Ah-220AH
The product may be provided by a different brand of comparable quality.
The actual product may vary slightly from the image shown.
Read all Disclaimer...
Shop amazing plants at The Node – a top destination for plant lovers
Ask a Question Ask a Question
You might also like
Gift Tree
Add to cart
1000W 1500W 2000W handheld aluminum laser cleaning machine fiber laser welding machine price 1000W 1500W 2000W handheld aluminum laser cleaning machine fiber laser welding machine price
1000W 1500W 2000W handheld aluminum laser cleaning machine fiber laser welding machine price
Add to cart
EOS R7 APS-C Flagship Professional Mirrorless Digital Camera High-Speed Continuous Shooting 4K Video
Color: Orange, Ships From: CHINA - Hot Selling DMK 1000W 1500W 2000W 3000W Handheld Fiber Laser Welding Machine With Qilin/SUPla/Raytool For Portable Laser Welder Color: Orange, Ships From: CHINA - Hot Selling DMK 1000W 1500W 2000W 3000W Handheld Fiber Laser Welding Machine With Qilin/SUPla/Raytool For Portable Laser Welder
Color: Orange, Ships From: CHINA - Hot Selling DMK 1000W 1500W 2000W 3000W Handheld Fiber Laser Welding Machine With Qilin/SUPla/Raytool For Portable Laser Welder
Color: Red, Ships From: CHINA - Hot sale 1000W 1500W 2000W handheld aluminum laser cleaning machine fiber laser welding machine price Color: Red, Ships From: CHINA - Hot sale 1000W 1500W 2000W handheld aluminum laser cleaning machine fiber laser welding machine price
Color: Red, Ships From: CHINA - Hot sale 1000W 1500W 2000W handheld aluminum laser cleaning machine fiber laser welding machine price